Jesteś tutaj:

WOLONTARIAT W ANDRYCHOWIE – Projekt pn. „Wykorzystaj swoją szansę”

Rozwijanie form wsparcia w postaci wolontariatu jest korzystne zarówno dla osób będących wolontariuszami jak i dla osób korzystających z ich pomocy. Wolontariat sprzyja integracji mieszkańców gminy z różnych grup społecznych i wiekowych.
Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. M.Skłodowskiej w Andrychowie będący wolontariuszami w Klubie Wolontariusza działającym przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Andrychowie w ramach Projektu ,,WYKORZYSTAJ SWOJĄ SZANSĘ” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w aktywnie pomagali w nauce dzieciom z rodzin objętych pomocą tut. Ośrodka. Największym zainteresowaniem cieszyła się pomoc z takich przedmiotów jak j. polski, matematyka, j. angielski czy przyroda. Z tej formy wsparcia korzystali zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i gimnazjów. Z pomocy wolontariuszy skorzystało 13 -ścioro dzieci.
Odbiorcami działań wolontariuszy były także osoby starsze i niepełnosprawne. Łącznie 4 osoby ( 1 osoba starsza i 3 niepełnosprawne) Pomoc dotyczyła robienia zakupów, drobnych porządków. Często wsparcie polegało na wspólnym spędzaniu czasu na rozmowie czy spacerze. Osoby starsze i niepełnosprawne to osoby często bardzo samotne więc sama możliwość kontaktu i rozmowy z drugim człowiekiem ma dla nich ogromne znaczenie. Łącznie tej formy pomocy udzieliło 30 wolontariuszy. Z uwagi na fakt, że rodziny zgłaszały zapotrzebowanie na pomoc w nauce z kilku przedmiotów, często do jednego dziecka chodziło dwóch lub trzech wolontariuszy ( w zależności od posiadanych predyspozycji) .
Wolontariusze pomagając w nauce dzieciom nie tylko sami uczą się alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, ale także modelują i propagują takie zachowania wśród osób, którym pomagają.

Wszystkie te działania były monitorowane i koordynowane przez pracownika socjalnego.
Dodatkowo Wolontariusze pomagali przy zorganizowało transmisji na żywo Mszy Św. Kanonizacyjnej przy wykorzystaniu telebimu na tarasie przy Pałacu Bobrowskich. Praca wolontariuszy polegała głównie na pomocy osobom starszym lub niepełnosprawnym np. poprzez wskazanie wolnego miejsca siedzącego lub doprowadzenie do niego. Brali również czynny udział w Bajkolandii zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Przygotowali miejsce gdzie odbywać miała się impreza oraz pracowali m.in w sektorach malowanie twarzy, bańki mydlane, plastycznym, techniczno-plastycznym, muzyki i magicznych instrumentów. Po zakończeniu imprezy pomagali w pracach porządkowych.
projektu) Wolontariusze poprzez udział w Bajkolandii pomagając zdobyli jednocześnie cenne doświadczenia, nowe umiejętności. Wzmacniali również umiejętność działania zespołowego. Mieli także możliwość zobaczenia w praktyce na czym m.in. polega praca części pracowników w CKiW.

Do góry