Jesteś tutaj:

Pomoc Pokrzywdzonym Przestępstwem

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje , że
JEŻELI JESTEŚ OSOBĄ POKRZYWDZONĄ PRZESTĘPSTWEM
PAMIĘTAJ !
MOŹESZ OTRZYMAĆ BEZPŁATNĄ POMOC

Może to być przede wszystkim informacja prawna , pomoc psychologiczna, pokrywanie kosztów rehabilitacji, pomoc finansowa i materialna. W całej Polsce działają podmioty – przede wszystkim organizacje pozarządowe, które uzyskały dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na udzielenie bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Pamiętaj ! Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem i potrzebujesz pomocy zwróć się do takiego podmiotu.

Lista adresów wraz z danymi kontaktowymi oraz wykazami dyżurów specjalistów dostępna jest na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl w zakładce Działaność/ Pokrzywdzeni przestępstwem oraz na stronie internetowej dla osób pokrzywdzonych www.pokrzywdzeni.gov.pl

WOLONTARIAT W ANDRYCHOWIE – Projekt pn. „Wykorzystaj swoją szansę”

Rozwijanie form wsparcia w postaci wolontariatu jest korzystne zarówno dla osób będących wolontariuszami jak i dla osób korzystających z ich pomocy. Wolontariat sprzyja integracji mieszkańców gminy z różnych grup społecznych i wiekowych.
Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. M.Skłodowskiej w Andrychowie będący wolontariuszami w Klubie Wolontariusza działającym przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Andrychowie w ramach Projektu ,,WYKORZYSTAJ SWOJĄ SZANSĘ” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w aktywnie pomagali w nauce dzieciom z rodzin objętych pomocą tut. Ośrodka. Największym zainteresowaniem cieszyła się pomoc z takich przedmiotów jak j. polski, matematyka, j. angielski czy przyroda. Z tej formy wsparcia korzystali zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i gimnazjów. Z pomocy wolontariuszy skorzystało 13 -ścioro dzieci.
Odbiorcami działań wolontariuszy były także osoby starsze i niepełnosprawne. Łącznie 4 osoby ( 1 osoba starsza i 3 niepełnosprawne) Pomoc dotyczyła robienia zakupów, drobnych porządków. Często wsparcie polegało na wspólnym spędzaniu czasu na rozmowie czy spacerze. Osoby starsze i niepełnosprawne to osoby często bardzo samotne więc sama możliwość kontaktu i rozmowy z drugim człowiekiem ma dla nich ogromne znaczenie. Łącznie tej formy pomocy udzieliło 30 wolontariuszy. Z uwagi na fakt, że rodziny zgłaszały zapotrzebowanie na pomoc w nauce z kilku przedmiotów, często do jednego dziecka chodziło dwóch lub trzech wolontariuszy ( w zależności od posiadanych predyspozycji) .
Wolontariusze pomagając w nauce dzieciom nie tylko sami uczą się alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, ale także modelują i propagują takie zachowania wśród osób, którym pomagają.

Wszystkie te działania były monitorowane i koordynowane przez pracownika socjalnego.
Dodatkowo Wolontariusze pomagali przy zorganizowało transmisji na żywo Mszy Św. Kanonizacyjnej przy wykorzystaniu telebimu na tarasie przy Pałacu Bobrowskich. Praca wolontariuszy polegała głównie na pomocy osobom starszym lub niepełnosprawnym np. poprzez wskazanie wolnego miejsca siedzącego lub doprowadzenie do niego. Brali również czynny udział w Bajkolandii zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Przygotowali miejsce gdzie odbywać miała się impreza oraz pracowali m.in w sektorach malowanie twarzy, bańki mydlane, plastycznym, techniczno-plastycznym, muzyki i magicznych instrumentów. Po zakończeniu imprezy pomagali w pracach porządkowych.
projektu) Wolontariusze poprzez udział w Bajkolandii pomagając zdobyli jednocześnie cenne doświadczenia, nowe umiejętności. Wzmacniali również umiejętność działania zespołowego. Mieli także możliwość zobaczenia w praktyce na czym m.in. polega praca części pracowników w CKiW.

„Pierwszy dzwonek” pomoc finansowa dla uczniów z rodzin wielodzietnych 4+

Ośrodek Pomocy Społecznej informuje o możliwości udzielenia wsparcia z budżetu Województwa Małopolskiego dla uczniów z rodzin wielodzietnych, posiadających 4 lub więcej dzieci do 18 roku życia lub pozostających na utrzymaniu dzieci do 24 roku życia, uczących się lub studiujących, które zamieszkują na obszarze województwa małopolskiego. Wsparcie udzielane będzie bez względu na dochód. Przeznaczone jest na dofinansowanie artykułów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych, w szczególności podręczników wymaganych według programu szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej.
Rodzina wielodzietna 4+ to rodzina składająca się z rodziców lub rodzica /opiekunów lub opiekuna prawnego oraz 4 lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub pozostających na utrzymaniu rodziców/ opiekunów prawnych dzieci do 24 roku życia uczących się lub studiujących i której wszyscy członkowie mający status ucznia zamieszkują na obszarze województwa małopolskiego.
Wsparcie udzielane będzie jednorazowo w minimalnej kwocie 150 zł na ucznia.
Jednym z warunków udzielenia wsparcia jest złożenie deklaracji uczestnictwa w projekcie „Pierwszy dzwonek” w Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Starowiejska 22b w terminie do dnia 24 lipca 2014 r. w godz. 7.00 – 18.00 (pon., wt, śr.), 7.00 – 17.00 (czwartek).
oraz złożenie oświadczenia o wydatkowaniu wsparcia przyznanego w ramach projektu „Pierwszy dzwonek”.
Wzory deklaracji i oświadczenia można pobrać w Ośrodku Pomocy Społecznej lub ze strony internetowej Ośrodka .
Kontakt w przypadku pytań pod nr telefonu: 33 875 33 00.

Punkt konsultacyjny ds. uzależnień od narkotyków

Skorzystać z niego mogą: rodziny, młodzież, Skorzystać z niego mogą: rodziny, młodzież, zagrożeni lub mający problemy z uzależnieniem od środków psychoaktywnych (narkotyków), a także inne osoby, które stykają się z tymi problemami. Konsultacje są bezpłatne.
W punkcie można uzyskać pomoc z zakresu:

porad, informacji, konsultacji psychologicznych odnośnie profilaktyki i uzależnienia od środków psychoaktywnych.
zasad postępowania, w sytuacji istnienia zagrożenia uzależnieniem,
diagnozy stopnia zaawansowania w uzależnieniu (i zalecenia do skorzystania z ośrodków detoksykacyjnych lub leczniczych)
informacji na temat testów na obecność narkotyków w moczu,
informacji o ośrodkach profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych zajmujących się uzależnieniem od narkotyków.
Dyżur pełni Pani Beata Kuchnik – certyfikowany specjalista do spraw uzależnień, realizatorka profesjonalnego programu profilaktyki selektywnej „FreD”, psycholog, posiadająca doświadczenie w pracy z młodzieżą.
Konsultacje udzielane sa w pokoju 2.02:
Czerwiec:
26.06.2014 – 15:00-18:00
Lipiec:
10.07.2014 – 15:00-18:00
31.07.2014 – 15: 00-18:00
Sierpień:
14.08.2014 – 15: 00-18:00
28.08.2014 – 15: 00-18:00
Wrzesień:
11.09.2014 – 16: 00-19:00
25.09.2014 – 16: 00-19:00
Zapraszamy

Zmiana sposobu wypłaty nieodebranych świadczeń rodzinnych

Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych informuje że od dnia 1 maja 2014r. świadczenia rodzinne nieodebrane w Kasie Banku Spółdzielczego w Andrychowie nie zostaną przesłane przekazem pocztowym tylko będą wypłacone w kolejnym terminie płatności w następnym miesiącu.

Terminy wypłat świadczeń rodzinnych
w Banku Spółdzielczym w Andrychowie ul. Krakowska 112 w godz.730-1530

26 maj 2014r. – od litery A-Ż

25 czerwiec 2014r. – od litery A-Ż

25 lipiec 2014r. – od litery A-Ż

25 sierpień 2014r. – od litery A-Ż

25 wrzesień 2014r. – od litery A-Ż

24 październik 2014r. – od litery A-Ż

Zakończenie projektu „Ekologia -wszyscy jesteśmy w pełni sprawni”

W dniu 24 kwietnia 2014r zakończyła się realizacja projektu organizowanego przez pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej pt. „ Ekologia -wszyscy jesteśmy w pełni sprawni” w ramach specjalizacji II stopnia praca socjalna z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami. Projekt był realizowany w klasach integracyjnych Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie. Miał on na celu między innymi: nawiązanie relacji koleżeńskich wśród dzieci klas integracyjnych, budzenie wśród uczniów świadomości o stanie przyrody w najbliższym otoczeniu, uświadomienie zagrożeń dla lokalnego środowiska wynikających z działalności człowieka, integrację poprzez wspólne działania na rzecz czystości najbliższego środowiska, integrację poprzez wspólne działanie na rzecz innych dzieci niepełnosprawnych, promowanie wśród uczniów postawy proekologicznej. Działania obejmowały między innymi: prezentację multimedialną na temat lokalnej rzeki Wieprzówki , spotkanie z przyrodnikiem, i z pracownikiem Nadleśnictwa Andrychów. Na zakończenie projektu przygotowano dla dzieci uczestniczących zabawy integracyjne, wspólne sadzenie roślinek, poczęstunek i upominki. Realizatorzy projektu pragną podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tym między innymi : Panu Janowi Zielińskiemu, Panu Wojciechowi Prochot przedstawicielowi Nadleśnictwa Andrychów, Panu Jerzemu Tomiak, Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 4 w Andrychowie i wychowawcom klas integracyjnych oraz sponsorom: PSS”Społem” w Andrychowie, Małopolskiej Spółdzielni Handlowej „ Wizan” w Andrychowie, Hurtowni Warzyw i Owoców Mizera & Mizera Sp.J , Pani Małgorzacie Bercal-Olszewskiej właścicielce kwiaciarni „Konwalia” , Panu Robertowi Pytel właścicielowi PHU „ Roberto” i Firmie „Drukpol” za okazane zrozumienie i pomoc.

„Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – Jan Paweł II

PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW

W związku z zakończeniem działań związanych z realizacją Projektu socjalnego „Ozłocić jesień życia” pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację
Każda wnosząca swój wkład w podejmowane działania – osoba/firma/instytucja swoim zaangażowaniem w pomoc w realizacji Projektu dała do zrozumienia, że zdaje sobie sprawę z powagi poruszanego problemu i wykazuje akceptacje dla realizowanych działań. Daje to nadzieję, że organizacja podobnych zajęć będzie możliwa również w przyszłości.
W tym miejscu należy serdecznie podziękować: –
Prelegentom, którzy podzieli się swoim doświadczeniem podczas Konferencji „Godniej żyć”:
– Pani Krystynie Frysztak – Ordynator Psychogeriatrii Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie,
– Pani Jolancie Kosek – Terapeuta w AST „Watra”
– Pani Danucie Bańskiej – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz wszystkim osobom, które zaszczyciły nas swoją obecnością w tym dniu.
Dodatkowo składamy podziękowania na ręce:
– Pani Anety Wądrzyk – Dyrektor CKiW w Andrychowie,
– Pani Czesławy Wojewodzic – Prezes Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich, za wkład i zaangażowanie w wystawę rękodzieł Gospodyń,
– Pracowników i Podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy,
– Seniorów z UTW w Andrychowie,
– Kwintetu Blaszanego „ BRASS LAND”
– Sponsorom:
– PSS „Społem” w Andrychowie
– WIZAN w Andrychowie,
– DRUKPOL w Andrychowie
– Tomasz Stuglik – Wypiek i Sprzedaż Prażynek w Zagórniku
– Monika – Wypiek Paluszków w Zagórniku
– GUMISIE – Wypiek Paluszków w Zagórniku

Dziękujemy również za pomoc okazaną przez lokalne media – Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie.

Informacja o pracy Ośrodka Pomocy Społecznej

Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie jest czynny:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 -15.00
w czwartek od 7.00- do 17.00

Kasa czynna w dniach wypłat zasiłków zgodnie z harmonogramem w godz.8.30- 13.30

Dziennik Podawczy tel. 33 875-33-00, fax 33 870-89-90

Zespół Poradnictwa Specjalistycznego
tj : psycholog, pedagog, terapeuta ds. uzależnień oraz konsultant do spraw osób niepełnosprawnych
tel. 33 875-33-00
Godziny pracy specjalistów nie ulegają zmianie.

Dział świadczeń rodzinnych – tel. 33 875- 45-55 tel. 33 870-89-98

Dział Dodatków mieszkaniowych- tel. 33 870-89-61

Fundusz Alimentacyjny tel. 33 870-89-85

Sekcja Świadczeń – tel. 33 870-89-64

Dział Usług Opiekuńczych – tel. 33 870-89-64

„Wsparcie osób ze stwardnieniem rozsianym, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi na rynku pracy”Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

zapraszamy do wzięcia udziału w długo oczekiwanym bezpłatnym projekcie dla chorych na stwardnienie rozsiane współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej Do udziału w projekcie zapraszamy osoby chore na stwardnienie rozsiane z terenu całej Polski, a w szczególności z województwa małopolskiego i śląskiego, w wieku powyżej 15 lat do 59 roku życia (kobiety) i do 64 roku życia (mężczyźni), niepracujące posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne. Głównym celem projektu jest poprawa funkcjonowania osób ze stwardnieniem rozsianym, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości dokształcania oraz podjęcia pracy.

Do góry